IT.com.mk

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 days ago

New blog articles detected

 • Dawn of War 3 демо приказ и отворена бета

  Со отворената бета на прагот, Relic реши да покаже четириесет минутен видео приказ од тоа што ќе се случи кога трите фракции од играта ќе решат да ги откопаат воените секири. Во долгиот 3v3 меч, целосно можат да се забележат клучните промени во играта, особено огромното влијание на MOBA правилата врз гејмплејот. Токму поради ова, […] The post Dawn of War 3 демо приказ и отворена бета appeared fir...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 days ago

New blog articles detected

 • Напредно управување со Chrome екстензии со NooBoss

  Поради едноставниот приказ и опции, управување со екстензиите преку прелистувачот Chrome е прилично лесно, но во случај да сакате повеќе од една листа преку која активирате, деактивирате или отстранувате екстензии, тогаш NooBoss е екстензија која ќе ги построи сите други екстензии. NooBoss ги прикажува сите ваши екстензии, односно add-on-и преку посебен панел и тоа како листа […] The post Напредн...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 days ago

New blog articles detected

 • Забавувајте се со ретро игри за Macintosh

  Archives.org повторно ја прошири својата архива. Овој пат тоа го направи со првите видеоигри на Macintosh. Rogue, Colossal Cave Adveture, Dark Castle, Froger и куп други игри сега се достапни за онлајн забава. Она што секако веднаш ќе го забележите е драстично помалиот број на игри тука, отколку во MS-DOS архивата, вели Motherboard. Иако не сте биле […] The post Забавувајте се со ретро игри за Ma...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 days ago

New blog articles detected

 • Google ќе блокира реклами кои се премногу наметливи

  Google Chrome наскоро би можел да доаѓа со вградена функција за блокирање реклами. Оваа идна фукционалност автоматски и веднаш ќе ги отстранува рекламите кои го уништуваат корисничкото искуство, вели Wall Street Journal. Насоките за криење на огласите ќе ги одредува Коалицијата за подобри огласи. Без сомневање најдобрата вест е дека забранети ќе бидат pop-up рекламите […] The post Google ќе блоки...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 days ago

New blog articles detected

 • Платежни картички со отпечатоци од прсти како заштита

  Mastercard во Јужнa Африка претстави платежна картичка со читач на отпечатоци како заштита. Отпечатокот е замена за пинот и функционира слично како и на паметните телефони, за потврда на трансакцијата, јави BBC. Иако отпечатоците од прсти не се потполно безбедни и може да се надмине и оваа заштита, сепак се многу побезбедни од моменталната технологија. […] The post Платежни картички со отпечатоци...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 days ago

New blog articles detected

 • Вселенскиот кампус на Apple е речиси готов

  Нови снимки направени со дрон од новиот кампус на Apple покажуваат дека изградбата е во завршна фаза. Според плановите на компанијата, Apple Park треба официјално да биде отворен овој месец. Футуристичката зграда во целост ќе се напојува од обновливи извори. The post Вселенскиот кампус на Apple е речиси готов appeared first on IT.mk.

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 days ago

New blog articles detected

 • OpenSpace е нов co-working простор за претприемачи и фриленсери

  На агол помеѓу Огнен Прица и Бихаќка, во каскадната зграда пред Симпо се отвора OpenSpace; нов co-working простор, наменет за стартапи, фриленсери и дигитални номади. Просторот е наменет за сите кои се кои се во потрага по релаксирана атмосфера. OpenSpace преку co-working ќе се обиде да помогне да се надмине еден од проблемите на фриленсерите, високата наемнина за […] The post OpenSpace е нов co-...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 days ago

New blog articles detected

 • StarCraft и Brood War станаа бесплатни

  По осум години запоставеност од авторите, StarCraft и Brood War не само што добија нова закрпа за модерните системи туку и станаа целосно бесплатни за играње. PC гејмерите можат да ја симнат играта и проширувањето тука, а Mac гејмерите тука. Закрпата 1.18 и бесплатните верзии доаѓаат како директен резултат од ветувањето на Blizzard дека ќе […] The post StarCraft и Brood War станаа бесплатни appea...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 days ago

New blog articles detected

 • Пристапете до вашиот Microsoft акаунт преку апликација за автентикација

  За поголема безбедност, особено при најавување од туѓи компјутери, Microsoft препорачува да ја користите нивната апликација за автентикација, Microsoft Authenticator, која не само што е побезбедно, туку и побрзо решение. Достапна за iOS, апликацијата функционира на сличен начин како google sign-in пристапот и за потврдување на вашиот идентитет за каква било услуга од Microsoft (и-меил, […] The po...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 days ago

New blog articles detected

 • Направете си 4-битен компјутер од транзистори

  За најлесно сфаќање на основната функционалност на компјутерите, примерот на 4-битен компјутер е одличен начин за објаснување на концептот. WaitingForFriday има едноставен направи-сам пример, заедно со куп корисни насоки и совети. Сите кои се повешти може и самите да го направат овој 4-битен компјутер. Секако, ако го направите ова споделете го со нас! The post Направете си 4-битен компјутер од тр...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • Star Wars Battlefront 2 доаѓа на 17 ноември

  Ако со нешто се одликуваше Star Wars Battlefront од 2015 година, тоа беше спектакл во највисока форма, но само на површината. Дали поради немање кампања за еден играч, дали поради агресивните проширувања кои ги сегрегираа гејмерите, играта едноставно немаше што да понуди под површината на таквиот спектакл и многумина разочарано се повлекоа од насловот. EA […] The post Star Wars Battlefront 2 доаѓ...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • GGS03E26 – Гостин: Милан Тасевски од Archona Games (Galactic Warlords), Bayonetta, Aaero и повеќе

  Нова епизода на GG.MK и повторно без Гораст. Во оваа епизода на Данко и Бобо гостин им е Милан Тасевски од Archona Games. Поводот за гостувањето е новата игра која ќе ја издадат Galactic Warlords. Презентацијата на играта зафаќа добар дел од епизодата, па сите вљубеници во игрите на табла ќе имаат можност да ја […] The post GGS03E26 – Гостин: Милан Тасевски од Archona Games (Galactic Warlords), B...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • LibQuotes ги обединува сите цитати на едно место

  LibQuotes е релативно нов сајт кои има за цел да ги обедини сите цитати на едно место и да понуди одлични можности за проширена интеракција со нив. Имено, голем број од цитатите се пропратени со информативни фусноти и толкувања, преводи, а можете да добиете и пристап до подетални информации за самите автори, како нивната биографија, линкови […] The post LibQuotes ги обединува сите цитати на едно ...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • Направете ги првите чекори за 3D-моделирање со iT Novum

  Овоj викенд започнува iT Novum 2017, настан кој е отворен за сите заинтересирани. Главна цел на настанот е преку работилници да ги упати младите во првите чекори во Autodesk и 3д-моделирање. Настанот започнува на 21 април, ќе трае до 6 мај, а ќе се одржи во Skopje City Mall. Предвидено е учество на над 400 средношколци, […] The post Направете ги првите чекори за 3D-моделирање со iT Novum appeared...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • Xiaomi најави нов телефон, „flagship“ за 360 долари

  Кинескиот гигант Xiaomi го претстави новиот телефон, Mi 6. Телефонот доаѓа со Snapdragon 835 процесор и дуал-камера. Она што е можеби подеднакво импресивно е цената, која овој пат е 360 долари. If you’re covering #XiaomiMi6, Xiaomi was at its peak in China smartphones in 2Q15 (#1 with 16% share). By 4Q16, Xiaomi was #5, 7.4% […] The post Xiaomi најави нов телефон, „flagship“ за 360 долари appeare...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • Хрватската Kickstarter конзола, MAKERbuino стигна до 100.000 долари

  Што ако само мал дел од времето кое децата и младите го минуваат во играње на видеоигри, може да се искористи за учење нови вештини? Ова е идејата на матурантот Алберт Гајшак од Карловац, Хрватска. MAKERbuino е „направи сам“ конзола, на која може да се играат ретро игри. Освен играњето корисниците ќе се здобијат вештини како лемење […] The post Хрватската Kickstarter конзола, MAKERbuino стигна до...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • Е-спортот ќе биде дисциплина на Азиските игри

  Азискиот олимписки совет објави дека на Азиските игри закажани за 2022 година, е-спортот ќе биде дисциплна во која ќе се освојуваат медали. Ова ќе биде прв пат видеоигрите да се појават на официјален спортски настан. Промената ја денесе новото партнерство на Азискиот олимиски совет (АОС) со Alisports. Кинеската компанија Alisports е е-спортскиот оддел на гигантот Alibaba. […] The post Е-спортот ќ...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • Нова платформа на Facebook за проширена реалност

  Неколку години по купувањето на Oculus, најголемата друштвена мрежа претстави еден дел од своите планови. Facebook Spaces се првите 1% од планот на друштвената мрежа за иднината на проширената реалност. За почеток, Facebook Spaces ќе биде достапен на Oculus Rift и Touch контролер. Од друштвената мрежа веќе работат на додавање на сите останати уреди. Идејата на […] The post Нова платформа на Faceb...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • Bayonetta конечно излезе за PC

  Една од најдобрите акциони игри, со една од најубавите девојки, Bayonetta, излезе за PC, по седум години ексклузивност за PS3 и Xbox 360 конзолите. Развиена од Platinum Games, а издадена од SEGA, Bayonetta ви дозволува да заиграте со преубавата вештерка во 60fps блаженство и во 4К ultra HD резолуции, со оптимизирана поддршка за глувче и […] The post Bayonetta конечно излезе за PC appeared first o...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 4 days ago

New blog articles detected

 • Забрзајте го вашиот компјутер со Black Bird Cleaner

  Во компјутерите има море од апликации, но една апликација често се провлекува низ повеќето од нив. Кога компјутерот ќе потклекне и ќе ве разочара со неефикасност, особено во поглед на брзина, CCleaner се поставува како софтверскиот Red Bull и до одредена, високо-дискутабилна мера знае да му даде освежувачка доза ефикасност. Во случај да не сте задоволни ниту […] The post Забрзајте го вашиот компј...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 weeks ago

New blog articles detected

 • Xbox Project Scorpio со моќен хардвер ќе ги предизвика гејминг компјутерите

  Новата конзола на Microsoft, Xbox Scorpio доаѓа со доволно моќен хардвер да ги предизвика и најмоќните десктоп компјутери. Компанијата со Surface го освојува пазарот на лаптоп компјутери, а со конзолата, Microsoft ќе се обиде да ги освoи гејмерите. Scorpio ќе доаѓа со осум-јадрен 16 nm процесор на 2.3 GHz. Графичката карта е специјално развиена за […] The post Xbox Project Scorpio со моќен хардве...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 weeks ago

New blog articles detected

 • CareerLaunch 2.0 – саем за кариера во ИТ и стартап компании

  IT.mk е медиумски спонзор на CareerLaunch, текстот е ПР текст на Career Launch. CareerLaunch е место каде што ќе најдеш одговор на прашањето „Што сакаше да бидеш кога ќе пораснеш?” Summer Work & Travel Алумни Македонија и Младински Инфо Клуб — Скопје по втор пат го организираат CareerLaunch, кој е саем за започнување на кариера во иновативни  tech […] The post CareerLaunch 2.0 – саем за кариера в...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 weeks ago

New blog articles detected

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 weeks ago

New blog articles detected

 • CEED Хаб Скопје нуди бесплатно coworking искуство цел април

  Месец април е месец на бесплатно работење во CEED Хаб Скопје. Хабот, кој работи како акцелератор и нуди coworking простор, цел април им дава можност на сите фриленсери, студенти, микро и мали претпријатија, невладини организации, странци, стартапи, креативци, оние кои работат од дома, луѓе кои често патуваат, на кои им треба простор за состанок, да […] The post CEED Хаб Скопје нуди бесплатно cowo...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 weeks ago

New blog articles detected

 • Nvidia ја претстави Titan Xp, Pascal графичките картички конечно компатибилни со macOS

  Nvidia повторно ги надгради графичките картички. GTX 1080 Ti беше најмоќната картичка едвај неколку недели, а веќе има нова најмоќна картичка. Titan Xp е новата надградба на Titan која повторно ја враќа на врвот. Titan Xp доаѓа со 3.840 CUDA јадра и 12 GB GDDR5X меморија. Најмоќната картичка доаѓа и со соодветна цена. Новиот „крал“ […] The post Nvidia ја претстави Titan Xp, Pascal графичките карт...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 weeks ago

New blog articles detected

 • Нов напад уништува куп необеезбедени IoT-уреди

  Истражувачи открија нови онлајн напади. Последните неколку месеци сите небезбедни Lynux-рутери и уредите се цел на PDoS (permanent denial-of-service), вели безбедносната компанија Radware. Слично како и Mirai нападот ги детектира небезбедните уреди кои се приклучени на интернет. За разлика од кодот на Mirai, кој од овие уреди креираше бот мрежа, новиот малициозен код наречен BrickerBot ги […] The...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 weeks ago

New blog articles detected

 • Џиновски роботи за прв пат ќе се борат

  Големата робо-тепачка помеѓу САД и Јапонија конечно има закажан термин. Роботите на Megabots и на Suidobashi ќе си ги одмерат силите во август! Пред две години двата „производители“ се договoрија да организираат борба и собраа 2.4 милиони долари за организација на оваа борба. Натпреварот ќе биде пренесуван на YouTube каналите на Megabots и Suidobashi. The post Џиновски роботи за прв пат ќе се бор...

IT.com.mk

Category: Content
Type: Blog Article

Generated 2 weeks ago

New blog articles detected

 • Чип од еден цент може да дијагностицира сѐ, од рак до ХИВ

  Научници од Станфорд креираа нова евтина алатка која може да биде пресврт во медицината. Станува збор за чип чие производство чини 1 цент, но е подеднакво прецизен како и чип кој чини 100.000 долари. Научниците ги објавија резултатите од истражувањето во Proceedings of the National Academy of Sciences. Чипот може да се користи повеќе пати, за негово […] The post Чип од еден цент може да дијагност...

Out-Market Your Competitors?

Get complete competitive insights on over 2.2 million companies to drive your marketing strategy.

Create Free Account Log in

Out-Market Your Competitors

Get complete competitive insights on over 2.2 million companies to drive your marketing strategy.

Create Free Account

Already a user?  Log in